SMS

Home SMS

SMS

Safety Management System

Zgodnie z wymogami EASA (Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego) każda organizacja lotnicza ma obowiązek opracować i wdrożyć System Zarządzania Bezpieczeństwem. Celem jest promowanie bezpieczeństwa poprzez zgłaszanie zagrożeń. Jest to tzw. Polityka Bezpieczeństwa.

Co nazywamy zagrożeniem?

Zagrożeniem jest każda sytuacja, zdarzenie lub stan, który może spowodować negatywne skutki, tzn. może spowodować szkodę dla ludzi lub uszkodzenie statku powietrznego, wyposażenia lub konstrukcji. Możliwość wystąpienia szkody może ujawnić się w każdej formie np.:

Co mam zrobić, jeśli zauważę coś niepokojącego?

Jeśli zidentyfikujesz zagrożenie, które może mieć wpływ na nasze bezpieczeństwo, poinformuj nas o tym jak najszybciej:

+48 66 862 77 44

+48 606 650 616

sms@smartaviation.eu

Zagrożenia można zgłaszać również wypełniając formularz w formie papierowej w OSL Smart Aviation. Wypełniony formularz prosimy wrzucić do naszej skrzynki SMS na lotnisku.

Pamiętaj, że każde zgłoszenie zagrożenia może poprawić nasze bezpieczeństwo!

Żadne konsekwencje nie zostaną wyciągnięte wobec osoby, która poprzez system raportowania ujawnia zagrożenia dla bezpieczeństwa, chyba że takie ujawnienie wskazuje, ponad wszelką wątpliwość, działanie nielegalne, rażące zaniedbania lub umyślne lekceważenie przepisów lub procedur.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Nie ma możliwości wykonywania lotów bez ponoszenia ryzyka. Zagrożenia występują wszędzie i o każdej porze. Sztuką jest umiejętność ich wykrywania, żeby zapobiec niepożądanym zdarzeniom oraz ewentualnym konsekwencjom tych zdarzeń. Zastanów się, ile niebezpiecznych zdarzeń nie jest w ogóle ujawniana ze względu na brak konsekwencji? Dopóki nie zdarzy się nic poważnego, nikt nie reaguje. O przykrych konsekwencjach zdarzeń dowiadujemy się dopiero z raportów PKBWL. Większości tych zdarzeń można byłoby zapobiec, gdyby od początku działał System Zarządzania Bezpieczeństwem.

Ucz się na błędach i lataj bezpiecznie

OSL Smart Aviation jest małą organizacją lotniczą. Posiadamy na razie jeden samolot, z którego korzysta kilkunastu pilotów. Liczba ta systematycznie rośnie, przez co wzrasta poziom ryzyka. W 2013 roku odnotowaliśmy kilka zdarzeń, których konsekwencje były na szczęście niewielkie. Od momentu wprowadzenia SMS, zaczęliśmy dokumentować każde zagrożenie, sporządzać raporty bezpieczeństwa ze zdarzeń, które już miały miejsce i uczyć się wyciągać z nich wnioski. Gorąco zachęcamy wszystkich do zapoznania się z naszą dokumentacją bezpieczeństwa. Dzięki niej będziecie mogli uniknąć błędów, które już miały miejsce.

Raport ze zdarzenia

koloZastanawiasz się pewnie, co stało się na załączonym zdjęciu? W dniu 10 kwietnia 2013 roku po długiej i mroźnej zimie, chcieliśmy wykonać nasz pierwszy lot w strefie kontrolowanej lotniska Poznań-Ławica (od czasu przebazowania samolotu z Włoch do Polski). Plan lotu złożyliśmy na godzinę 12:00 UTC. Warunki dla lotów VFR tego dnia były marginalne: METAR EPPO 101200Z 10010KT 5000 BR OVC013 05/01 Q1000. Dostaliśmy instrukcję kołowania z PST 2 (płyta postojowa nr 2) do pasa w użyciu 10 drogami: November, Alpha, Delta 1 oraz Delta 2. Kołując przebiliśmy oponę na wysokości drogi kołowania Sierra. Lot musieliśmy anulować. Jak się później okazało, przyczyną przebicia opony był kawałek drutu, pochodzący z metalowej szczotki pojazdu odśnieżającego pas. Warunki pogodowe pogarszały się z minuty na minutę. Tego dnia lot należało odwołać i poczekać na lepsze warunki.  Data 10 kwietnia ma szczególne znaczenie dla polskiego lotnictwa i mimo, iż nie należy być przesądnym, przebicie opony pomogło nam w tym przypadku uniknąć niebezpiecznych konsekwencji potencjalnych zagrożeń, jakie niósłby za sobą lot w trudnych warunkach pogodowych.

Szkolenie SMS

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o Systemie Zarządzania Bezpieczeństwem to prosimy o kontakt pod numerem +48 606 650 616.

Wróć do góry

Kontakt

Pełne dane kontaktowe

Siedziba szkoły

Lotnisko Poznań-Ławica Terminal GA
ul. Bukowska 285, 60-189 Poznań
  • +48667667235 Anna Iglińska
    +48667667534 Anna Kolasińska
  • ato@smartaviation.eu
  • osl@smartaviation.eu

Obsługa techniczna

Smart Aviation Aircraft Maintenance
Lotnisko Zielona Góra Babimost EPZG
ul. Szkolna 23, 66-111 Nowe Kramsko

Kierownik Szkolenia

Mateusz Działyński - HT CEO

Kierownik Bezpieczeństwa

Witold Łożyński SMS